11 Temmuz 2009 Cumartesi

Sol Kanattan Bindirenler -III-

90'lı yılların çilekeş takımında çubuklunun en çok yakıştığı , en şık abilerimizdendi Kemo. Üstün yetenekleri ile olmasa da tekmeye kafa sokan, ısıran, tuttuğunu koparan; emek yoksa ekmek yok şiarıyla 90 dakika soluklanmadan oynardı. 3 yıl üstüste şampiyonluk sözüyle bit pazarına trilyonluk nur yağdırırken, rakibini öpen Kemalettin ne giderdi şimdi, Rakı yanına buz gibi kavun.

Kemalettin Şentürk'ü benzerlerinden, çağdaşlarından, meslektaşlarından (Şabanlar, Şaşlar, Sergenler) ayırmam Televole sayesinde olmuştu. Futbolcuların evlerini TV'ye açtıkları dönemde mütevazi evinin zengin kütüphanesi önünde "saçlarına yıldız düşmüş koparma anne" dediğinde mest etmişti beni. Sonrasında İP'nin Atsız'a bu denli yaklaşmadığı dönemlerde, gazete ilanlarında Kemalettin Şentürk (FB'li futbolcu) ilanları ile irkildik. Artık iyiden iyiye çemberin dışına çıkan Kemo Nijeryalı kankası Uche'nin Türk vatandaşlığına geçeceği dönemde bir kez daha araya girdi topu kaptı. Hacı Uluç olarak belirlenen ismi beğenmeyip, "Deniz koydu adını..." Aynı Deniz Uygar
bir Ebru Gündeş klibinde oynayınca ben de Ahmet Kaya klibinde oynarım diyerek Fenerbahçe formasıyla son kez bindirdi sol kanattan.Bir görünüp bir kaybolarak geçti kalan futbol hayatı. önce Gaffar Okan'ın Diyarbakır'ında eski Antepli B.Hasan'la siyasi bir kavgaya tutuştu saha ortasında. Akabinde Ege'nin karşı kıyısında " sakallı bir resimdi ne kadar mütebessimdi" edasında göründü elbette halkların ve uzonun rakının kardeşliğinden kelam ederken... Sessiz sedasız bıraktı futbolu diyorduk ki Artvin'in başkalaşmış ilçesi Hopaspor'a transfreini gördük gazetelerde sana da bu yakışırdı dedik. Mücadelesi hiç bitmedi Kemo'nun , yorumculuğunu gördük nadir de olsa, diğer futbolcu eskileri gibi 4 3 3 , 4 4 2 derdine düşmedi, diğer topçu eskileri gibi biz kopenhagdayken , torinodayken mavalları okumadı, sporcuların örgütlenmesi ve sendikalaşması üzerinde durdu. O'nu son görüşümüz de böyle oldu.

Kemalettin saha dışında saha içinden çok daha renkli, istikrarlı oldu belki ama yeşil sahalardan da işgal edilmiş Filistin topraklarında kaldırdığı zafer işareti, adaleti ne öte dünyaya ne hakeme bırakan bir öfke ve de Hayrettin'e attığı güzel bir kafa golü bıraktı geriye...

"Yani kısacası benim güzel annem..." Kemalettin Şentürk çıkarıp yüreğini ortaya koyan bir adam oldu vesselam...

6 yorum:

Tarjeta Amarilla dedi ki...

gecen sezon Ergun ile birlikte Hacettepe'nin teknik kadrosundaydi...devam ediyor mu halen bilmiyorum...

Bolat dedi ki...

Cok güzel bir yazi olmus hocam, tesekkür ederim; müsade ederseniz ben de kendi sitemde bu yaziyi kopyalayip yapistirmak istiyorum?

Tarjeta Amarilla dedi ki...

kaynak gosterilmesi kaydiyla blogumuzdaki yazilari kullanabilirsiniz :)

Bolat dedi ki...

Tsk ederim hocam,

kaynakl elbette gösterilecekti. Yani sart kosulmasa da....

http://ahmet-in-yeri.blogspot.com/2009/07/romantik-kanaryadan-bir-alinti.html

Diego dedi ki...

26.09.04 - Hürriyet - Şermin Sarıbaş

Yazısında iki farklı siyasi görüşe sahip olmalarına rağmen yıllardır dostluklarını bildiğimiz Ali Nail ve Kemallettin'den bahsediyor ve yazının bir yerinde Ali Nail'in Kemo icin soylediklerine yer veriyor.

"Ali Nail anlatıyor: ‘Futbolcular bir araya geldiler mi ya araba, ya kadın konuşur. Biz Kemalettin’le ülkenin gerçeklerini de konuşurduk. Dostluk kriterlerimde siyasi görüş yok. Vefa, dürüstlük, sağlam karakter var. E, bunlar da Kemo’da var zaten. Dostluk kurmak için doğru adamdı. Özgürlüğümüzü kısıtlamaya kalkmadığı sürece her görüşün yaşama hakkı vardır.’"

bu paragraf aynı zamanda gormek istedigimiz o kulturlu futbolcuların ne kadar az sayıda oldugunu da gosteriyor malesef. bunu demeclerinden bile anlamak mumkun.

onore dedi ki...

O'nun oynadığı zamanlarda hep derdim ki, eğer numaralı Fenerbahçe forması satılıyor olsaydı, 5 KEMALETTİN olurdu tercihim.

Diyarbakırspor'da oynarken, meşhur Altay maçının devre arasında 'Maden hakemleri alacaktınız beni neden takıma aldınız' diyecek kadar adamdı, hala da öyle bir adamdır.